Impregnavimas apima specialios sudėties medienos impregnavimą (Wolmanit CX-8, Tanaligh E 3494 ir kai kurie kiti). Taip išvengiama puvimo, pelėsio pažeidimų ir kitokio skilimo aplinkoje. Natūralios medienos apdorojimui dažniausiai naudojamas specialus vandenyje tirpus konservantas malachito ir boro rūgšties pagrindu.
Dėl savo sudėties impregnavimo tirpalas nėra toksiškas, neišskiria lakiųjų medžiagų. Jei anksčiau medienai impregnuoti buvo naudojami chromo ir arseno junginiai, tai šiuolaikiniai junginiai laikomi ekologiškais ir nekenksmingais žmonėms, gyvūnams ir aplinkai. Būtent todėl impregnuotas medis plačiai naudojamas vynuogių auginimui, o Skandinavijos šalyse apskritai visur liečiasi su žeme, vandeniu. Po impregnavimo mediena nedažo odos, nekvepia. Šios technologijos impregnavimas turi visus reikiamus sertifikatus ir buvo patikrintas atsižvelgiant į poveikį žmonių sveikatai.
Impregnavimo metu mediena impregnuojama antiseptiniu, fungicidiniu, biocidiniu tirpalu, veikiant slėgiui, hermetiškai uždarytose vakuuminėse kamerose. Juose yra iš anksto išdžiovinta medžiaga, skysčio tiekimo režimas valdomas kompiuteriu. Po tam tikro laiko tirpalas pašalinamas iš kameros, po kurio vėl sukuriamas vakuumas, kol medis visiškai išdžius. Gatavi gaminiai iš karto supakuojami ir siunčiami parduoti.
Impregnavimas žymiai prailgina medienos tarnavimo laiką, todėl jis praktiškai neribojamas. Plokštė bus atspari drėgmei, todėl ją galima naudoti konstrukcijoms įrengti atvirame ore esant bet kokiam klimatui. Populiariausi impregnuotos medienos gaminiai: gėlynai, suolai, laiptai; paviljonai ir pavėsinės; tvoros, stogeliai; terasos, takai; smėlio dėžės ir žaidimų aikštelės; švartavimosi vietos, tiltai; Namų išorės apdaila; laikančiosios sijos, balkonai, palėpės; kuoliukai, keliaraiščiai, kolonos augalams.
Impregnavimui naudojami tirpalai vadinami impregnatais. Jie gali veikti kaip preparatai giluminiam arba paviršiaus apdorojimui, tarnauti kaip bazinis dirvožemis. Dauguma tirpalų yra vandens pagrindu. Tačiau parduodami aliejiniai ir organinių tirpiklių preparatai, tačiau jie nėra ekologiški. Šiuo būdu impregnuojama tik techninė mediena, iš kurios gaminami telegrafo stulpai, tvoros, geležinkelio pabėgiai.
Impregnavimo tikslas
Tam tikri grybai laikui bėgant sukelia medienos puvimą. Šių mikroorganizmų sporos yra ant bet kurio medžio. Jie lieka pasyvioje būsenoje, kol susidaro palankios sąlygos: produktas patenka į šiltą, drėgną vietą. Labiausiai pūva medienos dalis, kuri tampa puikia terpe grybams veistis. Negyvas sveikas medis paprastai nepūva, nes jame negali vystytis mikroorganizmai. Impregnavimo metu akytos medienos struktūra prisotinama antiseptinių medžiagų, kurios užkerta kelią arba sustabdo grybelių, puvimo ir pelėsių mikrobų bei kitų bakterijų, kurios sukelia medžiagos pažeidimą, dauginimąsi.
Impregnavimo laikotarpis skiriasi, reikėtų atsižvelgti į esamą gaminio būklę. Jeigu matome, kad mediena yra kiek pakitusi, tuomet ją galima atnaujinti. Svarbiausia pasirinkti tinkamas ir kokybiškas priemones. Daugiau informacijos apie impregnavimo priemones galite rasti internete.