Turto vertinimo gali prireikti įvairiais gyvenimo atvejais. Tačiau nesvarbu, kokį turtą reikia įvertinti, verta žinoti, kad tai labai atsakingas procesas. Todėl svarbu rinktis profesionalus, kurie gali tinkamai atlikti darbą ir tai padaryti laiku. Visgi, ką reikėtų žinoti apie tai, kaip atliekamas nekilnojamo turto vertinimas ir kada jo gali prireikti?

 

Kada reikalingas vertinimas?

Dažniausiai turto vertinimas užsakomas tuomet, kai turtas yra perleidžiamas. Dažniausiai turtas vertinamas tuomet, kai jis yra perkamas arba parduodamas. Pavyzdžiui, jeigu parduodamas NT objektas, pardavėjas gali užsakyti nepriklausomą turto vertinimą, kad sužinotų parduodamo objekto vertę ir žinotų, kokią kainą nustatyti. Taip pat turto vertinimą gali užsakyti ir pirkėjas, kai nori patikrinti turto būklę ir vertę bei įsitikinti, kad prašoma kaina yra pagrįsta. Labai dažnai toks vertinamas sakomas perkant būstą, kai tam reikalinga būsto paskola. Tokiais atvejais bankas visuomet prašo užsakyti turto vertinimą, kad būtų pagrįsta paskolos suma.

 

Nekilnojamo turto vertinimas taip pat gali būti reikalingas paveldėjimo atveju. Pavyzdžiui, tuomet kai turtas yra paveldimas, o vėliau perleidžiamas. Pavyzdžiui, jeigu prieš kurį laiką paveldėjote turtą, o kažkiek metų nusprendėte parduoti, Jums taip pat bus reikalingas turto vertinimas. O kai kuriais atvejais perleidžiant paveldėjimą gali būti užsakomas retrospektyvinis turto vertinimas. Tai yra procesas, kurio metu turto vertintojas nustato tikslią turto vertę praeityje.

 

Kas priskiriama nekilnojamam turtui?

Nors dažniausiai galvojama, kad nekilnojamo turto vertinimas susijęs su būsto vertinimu, iš tiesų nekilnojamam turtui priskiriami įvairūs objektai. Žinoma, tai gali būti butai ar individualūs namai, taip pat sodybos, sodai, garažai. Nekilnojamam turtu taip pat priskiriami įvairūs ūkiniai pastatai, komercinės patalpos, sklypai ir žemės plotai. Visa tai gali būti vertinama pasisamdžiaus turto vertintoją, jeigu reikia sužinoti turto rinkos vertę šiuo metu ar praeityje.

 

Kaip vertinamas nekilnojamas turtas?

Turto vertinimas pradedamas tuomet, kai pasirenkamas tinkamas vertintojas. Jam pateikiami visi reikalingo dokumentai, kuriuose yra svarbi informacija apie turtą. Tai gali būti statybų dokumentai, planai, geodeziniai matavimai, inžinerinių tinklų dokumentai ir pan. Nekilnojamojo turto objektų vertė vertinama atsižvelgiant į statybos metus, įrengimą, vietovę ir aplink įvykusius panašaus turto pardavimo sandorius. Viską įvertinęs, vertintojas pateikia išsamią ataskaitą klientui.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *